Scriitorul, scenaristul şi publicistul Eugen Barbu, membru corespondent al Academiei Române (1 mart. 1974) s-a născut la 20 februarie 1924, la Bucureşti, și a murit pe 7 septembrie 1993.
În publicistică a debutat cu un foileton în ziarul ‘Fapta’, în 1941. S-a dovedit a fi un foarte bun gazetar, publicând în ziarele şi revistele vremii, atât cronici sportive şi articole politice sau polemice, cât şi reportaje la note de călătorie, cronici literare sau proză.
![Carnet de membru la Asociația Sportivă Culturală Jupiter, aparținând lui Eugen Barbu](https://i0.wp.com/ziarulfapta.ro/wp-content/uploads/2021/06/Carnet-de-membru-la-Asociatia-Sportiva-Culturala-Jupiter-apartinand-lui-Eugen-Barbu.jpg?resize=696%2C481&ssl=1)